P. T. Westmorland

Percy Thuillier Westmorland was born on 25 July 1863, son of Colonel J. P. Westmorland, R.E., and Rose Julia, eldest daughter of General Sir Henry Thuillier, C.S.I., R.A. Educated at Wellington College and Sandhurst, he entered the Army on 9 September 1882, as a 2nd Lieutenant in the Bedfordshire Regiment., in which regiment he was promoted to Captain in August 1889. He was transferred to the West India Regiment in December 1892 and employed with the Army Pay Department, May 1894 - December 1897. He served on the West Coast of Africa, 1894, with the Expedition of the Gambia against Fodey Silah, for which he was mentioned in despatches (London Gazette, 4 May 1894). He served with the Ashanti Expedition, 1895-96 and in December 1897 was promoted to Major. He served in the South African War 1899-1900; as Staff Officer, Glencoe, and in command, St Helena. Then in West Africa 1901, he served with the expedition in Gambia, January-March 1901. He then served on the North-West Frontier of India and took part in the operations in the Mohmand country, for which he was again mentioned in despatches, and was created a Companion of the Distinguished Service Order (London Gazette 14 August 1908): 'Percy Thuillier Westmorland, Major Royal Warwickshire Regt. In recognition of services in connection with the recent operations against the Zakka Khel and Mohmands.' Major Westmorland retired from the service on 4 December 1912. He served in the European War during 1914-16, for which he was mentioned in despatches (London Gazette 1 January 1916) and was created a C.M.G. in 1916. He was Brigade Commander in 1916, and joined the Territorial Force Reserve in 1918, as Lieutenant-Colonel. He died on 4 June 1929.


Back to Royal Scots